Gönderen Konu: TL Simgesi Yapmayı Öğretiyorum Beyler!  (Okunma sayısı 2503 defa)

H..arun

  • Ziyaretçi
TL Simgesi Yapmayı Öğretiyorum Beyler!
« : Mart 08, 2012, 03:25:39 ÖS »
Bildiğiniz üzere Türk Lirası için Euro çakması bir simge yakın zamanda görücüye çıktı. Her ne kadar bazı kesimlerinKazık şeklinde bir simge daha dürüst olurduşeklinde eleştirileri olsa da yeni simge bu olacak ve yaygınlaşacak gibi görünüyor.

Merkez Bankası yetkili abileri, TL’nin çeşitli klavyelerde kısayol kullanılarak yazılabilmesi için bir program hazırladı. Böylece bilgisayarda yazdığımız metinlerde -örneğin- 100 TL yazmak yerine TL simgesini kullanabileceğiz.

İşte Kurulum:
Öncelikle www.tcmb.gov.tr sitesine giriyorsunuz. Burada ana sayfanın sağ kenarındaki menüde gördüğünüz “TL Simge” linkine tıklıyorsunuz. Açılan sayfada sizi TL Simgesi’nin jpeg formatına, teknik özelliklerine ve TL simgesini bilgisayarda kullanmanızı sağlayacak olan programa götürecek olan 3 ayrı link göreceksiniz.

En alttaki “TL Simgesini içeren yazı tipini bilgisayarınıza kurmak için tıklayınız” linkine tıklıyorsunuz, yeni sayfada Windows, MacOS, Pardus, Debian Linux, RedHat, Linux gibi seçenekler göreceksiniz. Bunlardan size uygun olana tıklayarak exe dosyasını çalıştırıyorsunuz ve TL simgesini  AltGr+T ve Ctrl+Alt+T kısayollarıyla rahatça kullanabiliyorsunuz.

Evet beyler TL simgesini kullanmayı öğrendik. Şimdi sıra simgeyi kullanacak paraları bulmakta. Kalkın bilgisayarın başından gidin çalışın para kazanın.